Bizi Takip Edin!

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi (Skeroterapi)

SKLEROTERAPİ 
Skleroterapi bacaklardaki ağ görünümlü ve genişlemiş toplardamarların tedavisinde sıkça kullanılan bir tedavi şeklidir. Varisler, bacaklarda belirginleşen, mavi renkli ve 1-2 mm çapında ciltten kabarık kan damarları olarak gözükürler.
varis
Toplardamarların genişlemesinden oluşan mavi renkli ağsı damarlar ise genellikle 2-4 mm kalınlığında olup uyluk bölgesinde daha sık göze çarparlar. Telenjektaziler 1 mm’den küçük, düz ve kırmızı renkte kan damarlarıdır. Tüm bu küçük damarsal lezyonların tedavisinde etkili olmasına rağmen, skleroterapinin daha büyük çaplı damarların genişlemelerinde yeri yoktur.  

Skleroterapi bacaklarda gelişen variköz venler için kozmetik sebeblerle yapılabileceği gibi, ağrı veya ven iltihabını önlemek için koruyucu amaç için de yapılabilir. Tromboflebit (bacakta toplardamar iltihabı), akciğer embolisi ve kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalarda yapılması tercih edilmez.

Skleroterapi, bacaklarda genişlemiş olan damarların içerisine tıkayıcı madde verilmesi işlemidir. Genellikle tek seans yeterli olmamaktadır ve 4-8 haftalık aralıklarla tekrarlayan uygulamalar gerekmektedir. Skleroterapi işlemi öncesinde anestezi uygulanmasını gerektirmemektedir ve genellikle ağrısızdır.